Jedna z czytelniczek bloga odkopała leciwy tekst Szczury laboratoryjne, umieszczając pod nim komentarz o treści, która przez gros osób może zostać odebrana jako mocno kontrowersyjna:
Nie rozumiem jednak dlaczego nie tworzymy klonów ludzkich do
eksperymentów? Albo dlaczego nie eksperymentujemy...
sobota, 9 listopada 2013
niedziela, 6 października 2013
Fizyka made in Poland cz.2
Posted on października 06, 2013by Kwantek with 2 comments

Żaden z poniżej wymienionych fizyków nie został uhonorowany nagrodą Nobla, ale niektórzy z czystym sumieniem mogliby ją otrzymać. Zabrakło środków, siły przebicia, może po prostu szczęścia. Jednak bez względu na odznaczenia, warto wiedzieć o niektórych sukcesach rodzimej nauki.
Zapraszam na kolejną...
czwartek, 3 października 2013
Fizyka made in Poland cz.1
Posted on października 03, 2013by Kwantek with 13 comments

Najlepsze polskie uczelnie
Normal
0
21
false
false
false
MicrosoftInternetExplorer4
– Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński – mogą liczyć co najwyżej na miejsca w trzeciej lub czwartej setce ogólnoświatowych rankingów. Od wielu dekad...
piątek, 5 lipca 2013
aPytanie #10: Czym jest prędkość światła?
Posted on lipca 05, 2013by Kwantek with 8 comments
Dziesiąty odcinek aPytań obraca się wokół zacnego tematu prędkości światła w próżni. Światło, jak udowodniły prace Maxwella, Lorentza i Einsteina ma wyjątkową naturę - niezależnie od ruchu obserwatora i źródła promieniowania, instrumenty zawsze pokażą ten sam wynik.
Oczywiście zachęcam do subskrybowania i polecania znajomy...
piątek, 3 maja 2013
aPytanie #9: Jak umiera gwiazda? (część 2)
Posted on maja 03, 2013by Kwantek with 6 comments
Dziewiątki odcinek kontynuuje tematykę ostatnich etapów ewolucji gwiazdy. Tym razem przerzucamy się na najmasywniejsze gwiazdy, które żyją krótko i odchodzą z wielkim hukiem jako supernowe lub hipernowe. Ich pozostałościami są jedne z najbardziej fascynujących obiektów występujących w kosmosie: gwiazdy neutronowe i czarne dziur...
niedziela, 21 kwietnia 2013
aPytanie #8: Jak umiera gwiazda? (część 1)
Posted on kwietnia 21, 2013by Kwantek with 5 comments
Oglądalność ostatnich odcinków aPytań, zwłaszcza w porównaniu z pierwszymi, wypada bardzo blado. Sytuacja o tyle dziwna, że przynajmniej pod względem technicznym, każdy nowy materiał jest lepszy od poprzedniego. Mimo to, za wcześnie aby się zniechęcać.
Ósmy odcinek odpowiada pokrótce o ostatnich etapach ewolucji gwiazdy. Przedstawienie wszystkich wariantów, okazało się całkowicie niewykonalne...
sobota, 13 kwietnia 2013
Człowiek idealny made in China
Posted on kwietnia 13, 2013by Kwantek with 27 comments
Mówi się, że rodzice powinni bezwarunkowo kochać dzieci. Myśl, z którą trudno polemizować, a jednak nie mogę sobie wyobrazić ojca lub matki nie życzących swojemu potomstwu atrakcyjnego wyglądu, ponadprzeciętnej inteligencji i perfekcyjnego zdrowia. Rzecz o tyle ciekawa, że już wkrótce nie będzie...
piątek, 12 kwietnia 2013
aPytanie #7: Ile jest gwiazd na niebie?
Minęły już dwa miesiące od ostatniego odcinku aPytań. Przez ten czas nie próżnowałem i szukałem sposobów na dalsze udoskonalanie serii.
Siódmy odcinek poświęcony jest podstawowemu pytaniu: ile gwiazd widnieje na nocnym nieboskłonie? Choć wydaje nam się, że widzimy sporo, tak naprawdę nasze możliwości obserwacyjne są bardzo, bardzo ograniczone. Zapraszam do materiału.
Jak zawsze zachęcam do...
czwartek, 28 marca 2013
Kot Schrödingera jako mem
Posted on marca 28, 2013by Kwantek with 9 comments
Zastanawiam się, co przyniosło większą sławę Erwinowi Schrödingerowi. Słynne równanie falowe opisujące prawdopodobieństwo w świecie kwantów, czy może jednak pobudzający wyobraźnię eksperyment myślowy z niezwykłym kotem w roli głównej?
Pierwsze osiągnięcie austriackiego teoretyka stanowiło...
środa, 6 marca 2013
AstroPasek #9: Niewidzialna tarcza Ziemi
Posted on marca 06, 2013by Kwantek with 8 comments
Choć nie uświadamiamy sobie tego na co dzień, pod naszymi nogami znajduje się gigantyczny magnes, a my jesteśmy zanurzeni w jego niewidzialnym polu magnetycznym. To kolejny, spośród wielu faktów, determinujących możliwość istnienia życia na Ziemi.
Poprzedni AstroPasek: Srebrny Glob.
Początkowo...
niedziela, 3 marca 2013
Ostrzeżenie przed wróżbitami? Raczycie żartować...
Posted on marca 03, 2013by Kwantek with 9 comments
Ostatnio otrzymałem prośbę o ustosunkowanie się do tematyki wszelkiej maści wróżbiarstwa oraz do pewnej treści, jaka pojawiła się na stronie głównej jednego z popularnych portali obrazkowych. Chętnie to zrobię, choć nie będzie to sympatyczny tekst.
Co jest złego w powyższym demotywatorze?...
piątek, 15 lutego 2013
Nagrania czelabińskich meteorytów
Posted on lutego 15, 2013by Kwantek with 6 comments
Położony w głębi Rosji Czelabińsk, znów znalazł się na ustach internautów. Tym razem jednak, nie za sprawą osobliwych gryzoni, a z powodu niespodziewanego bombardowania z kosmosu.
Do traumatycznego wydarzenia doszło o 4.22 polskiego czasu - skalne odłamki pochodzenia pozaziemskiego spadły w okolicach Uralu. Konkretniejszych informacji, które uznałbym za wiarygodne, na razie nie spotkałem. Szczególnie...
niedziela, 10 lutego 2013
aPytanie #6: Jaki jest nasz kosmiczny adres?
Posted on lutego 10, 2013by Kwantek with 9 comments
Bardzo specjalny odcinek aPytań. Wyjątkowo zrezygnowałem z dotychczasowej formy, dokonując małego odświeżenia.
Mam nadzieję, że nie czujecie się urażeni banalną, wręcz dziecinną treścią. Wiem, że prawdopodobnie dla każdego z was zaserwowane informacje są standardowe i oczywiste, ale ten odcinek jest raczej obliczony na test świeżego designu i wypróbowanie możliwości technicznych video edytora,...
piątek, 8 lutego 2013
Science Zap #2
Pora na drugi odcinek kompilacji youtubowych migawek ze świata nauki i techniki. Idąc za waszymi radami, dodałem pasek z nazwą wybranego filmiku.
W dzisiejszym (a właściwie wczorajszym) Science Zap m.in.: dowiemy się kto jest Snoop Doggiem nauki, czym tak naprawdę zajmują się fizycy, zobaczymy co za potwór czai się w centrum Drogi Mlecznej, a także rozważamy rastafariańskość nazwiska Mendelejewa....
poniedziałek, 4 lutego 2013
Szczury laboratoryjne
Posted on lutego 04, 2013by Kwantek with 27 comments
Doskonale pamiętam, jaki szum wśród internautów, wywołała informacja o... obcinaniu szczurom głów przez holenderskich naukowców z Radboud University. Cel eksperymentu prozaiczny: badanie aktywności mózgu po dekapitacji. Jak wyglądają tego typu doświadczenia w Polsce i co na to prawo?
Nazwijcie...
piątek, 25 stycznia 2013
Czytelnicy, lecimy w kosmos!
Posted on stycznia 25, 2013by Kwantek with 6 comments
Miałem publikować tekst zupełnie o czymś innym, ale niespodziewanie trafiłem na zdarzenie niecierpiące zwłoki. Jak wiecie lub nie, w niedalekiej przyszłości Polska wyśle w przestrzeń kosmiczną swoje pierwsze satelity: Lema i Heweliusza. Dla promocji tej chwili Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotowało...
środa, 23 stycznia 2013
Jak aTezy obraziły się na kwejka
Posted on stycznia 23, 2013by Kwantek with 22 comments

Dziś przypowieść o tym, dlaczego treści popularnonaukowe nie idą w parze z typowo rozrywkowymi witrynami; oraz o tym, dlaczego AstroPaski nie spełniły pokładanych w nich nadziei.
Nie ukrywałem swych niecnych zamiarów - ładne, proste i przyciągające oko AstroPaski, miały jedynie poszerzyć target...
niedziela, 20 stycznia 2013
YT: Science Zap #1
Posted on stycznia 20, 2013by Kwantek with 2 comments
Internauci uwielbiają różnorakie, youtubowe kompilacje. Dlaczego więc nie zrobić luźnej składanki filmików o tematyce ciekawostkowo-naukowo-technicznej? Właśnie w odpowiedzi na tę dziurę postanowiłem poszperać w sieci i przygotować Science Zap.
Ponieważ muszę na razie wyhamować z aPytaniami, na serii Science Zap spoczywa zadanie podtrzymania ruchu na kanale YT. Ostatnie dwa odcinki, cieszyły...
Subskrybuj:
Posty (Atom)