piątek, 5 lipca 2013

aPytanie #10: Czym jest prędkość światła?



Dziesiąty odcinek aPytań obraca się wokół zacnego tematu prędkości światła w próżni. Światło, jak udowodniły prace Maxwella, Lorentza i Einsteina ma wyjątkową naturę - niezależnie od ruchu obserwatora i źródła promieniowania, instrumenty zawsze pokażą ten sam wynik.

Oczywiście zachęcam do subskrybowania i polecania znajomym.

8 komentarzy:

  1. A prędkość światła nie zależy od ośrodku, w którym się porusza? Na fizyce w szkole miałem, że te ~300000 kilometrów to prędkość w próżni, w innych ośrodkach jest mniejsza. A na Discovery kiedyś widziałem program, gdzie mówili o jakiejś odległej planecie, gdzie wieją wiatry z prędkością większą od światła. To możliwe? Bo z twojego filmiku wynika, że nie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to c = prędkość w próżni i o nią chodzi w powyższym filmiku. W warunkach laboratoryjnych potrafimy bardzo poważnie zmniejszyć prędkość światła, przepuszczając je przez odpowiednie substancje.

      Co do wiatrów większych od prędkości światła (w próżni), to oczywiście niemożliwe.

      Usuń
    2. Prędkość światła jest zawsze stała niezależnie od ośrodka, w którym światło się porusza. Z tego co wiem obserwowany w naszej skali świata efekt spowolnienia wynika z absorpcji i emisji fotonów przez elektrony cząstek materii, w której światło się rozchodzi.

      Usuń
    3. OK, nie miałem racji co do zasady rozchodzenia się światła w materii. Na sixty symbols znalazłem przybliżone wyjaśnienie: http://www.youtube.com/watch?v=CiHN0ZWE5bk

      Usuń
  2. splątanie jest oddziaływaniem natychmiastowym ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa kwestia - Czy gdyby Słońce znikło, to wylecielibyśmy z orbity od razu, czy po siedmiu minutach :) Niestety aż do tego odcinka nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi na to pytanie.
    Kolejna taka ciekawostka to splątanie cząsteczek, które teoretycznie umożliwia zbudowanie kosmicznych krótkofalówek :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny blog. Trafiłem tu przypadkiem ale coś czuje że zostanę na dłużej.

    Dla osób początkujących polecam obejrzeć wykładu prof. Marka Szopa o mechanice kwantowej dla nie fizyków :)

    http://www.youtube.com/watch?v=y8HmCIkYjmI&list=PL96XAbtUFRAcCc-hwfjFi-8GWJwl4rBB9

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A widziałem, widziałem. Miałem też okazję posłuchać na żywo. Polecam.

      Usuń