Poprzedni AstroPasek: Jak powiększał się wszechświat?
AstroPasek #7: Szczególność Marsa
Okolicznościowy AstroPasek, z okazji udanego lądowania Curiosity kilka dni temu. Celem misji jest kolejna próba stwierdzenia, czy na Czerwonej Planecie istniały lub nadal istnieją warunki sprzyjające powstaniu i utrzymaniu życia.
Poprzedni AstroPasek: Jak powiększał się wszechświat?
Poprzedni AstroPasek: Jak powiększał się wszechświat?
Pasek niczego sobie :)
OdpowiedzUsuńAkurat dzisiaj romyślałem, że przy obecnej technologii lot na Marsa to byłaby fraszka, przynajmniej w porównaniu z lotem na księżyc. Statek z silnikami Saber kierowany przez mały, potężny komputer, skafandry z włókna dakronowego i polimerów, o jakich w '69 się nam nawet nie śniło. A kolonizacja kosmosu z teoretycznych rozważań stanie się wkrótce koniecznością.
OdpowiedzUsuńZgadzam się. Problemy mają czysto ekonomiczny charakter. Oczywiście, podróż nie będzie należała do przyjemnych ani wygodnych (o wiele, wiele dłuższa niż ta na Księżyc), ale chętnych nie zabraknie. Jednak mało kto będzie skory włożyć grube miliardy tylko po to aby zatknąć na na czerwonym globie flagę. Wyprawa musi przynieść coś więcej.
UsuńNic mnie tak nie fascynuje jak ostatnia fotka, zawsze lubilem ogladac obrazki przedstawiajace jakby moglo teoretycznie wygladac zycie kolonizatorow na Marsie. Mam szczera nadzieje, ze za mojego zycia bede mogl obejrzec juz takie zdjecia robione na Marsie
OdpowiedzUsuńCivril
Takie maszyny są oczywiście bardzo ciekawe, ale nie mogą działać bez końca. Tak naprawdę wykorzystują energię, którą wprowadził człowiek uruchamiając je. Mają małe opory, więc mogą kręcić się dzięki tej energii dłużej niż kilkuminutowy filmik z YT. Ostatnia maszyna też nie jest doskonała, nawet gdyby siła grawitacji i magnes przeciwdziałały oporom, to po jakimś czasie magnes zacznie tracić moc.
OdpowiedzUsuńJeśli perpetuum mobile może istnieć, to nie opiera się na klasycznej mechanice, tylko na kwantowej, wykorzystując np. fluktuację.
Dopisane do (długiej) listy zamówień.
OdpowiedzUsuńŚwietny pasek! Takie coś lubię: krótko, nie nudzi, są zdjęcia i jest ciekawie. Choć tekstów dłuższych także nie neguję. Good job. :)
OdpowiedzUsuń@sergi:
OdpowiedzUsuńA co Pan myśli o czymś takim:
http://www.technologyreview.com/view/428670/entangled-particles-break-classical-law-of/
Pozdrawiam
g_o_n